Воєнні хроніки

З перших днів війни Чернігів зазнавав бомбардувань та обстрілів. На підступах до міста українські військові давали бій передовим підрозділам агресора. Окупанти підступили до міста, та не спромоглись його захопити. Коли місто підкорити не вдалося, росіяни оточили його та прицільно обстрілювали. Бомбили цивільні об’єкти – школи, садочки, стадіони, бібліотеки, що призвело до руйнувань і пошкоджень більше як 3500 будівель.

“Ми виявили, що ворожі літаки літають над містом щодня рівно о 4:30 ранку. Тому ми заводили будильник, щоб встигнути сховатись,” – згадує працівниця однієї зі шкіл Чернігова.

Після кількох тижнів масованих бомбардувань та обстрілів Чернігів був на межі гуманітарної катастрофи. 16 березня російські окупанти розстріляли з артилерії чергу по хліб. Загинуло 14 людей, десятки поранених. Наступного дня окупанти накрили артилерійським вогнем чергу по воду. Наслідок – нові жертви серед цивільного населення.
Попри жахливу ситуацію, виїжджати з міста також було небезпечно – цивільні автівки потрапляли під обстріли, підривалися на ворожих мінах.

У ніч на 23 березня росіяни розбомбили з авіації автомобільний міст через річку Десна – основну артерію, яка поєднувала місто зі столицею та всією Україною. 25 березня закрили останній міст через Десну, який був пошкоджений у результаті обстрілів. Росіяни систематично обстрілювали гуманітарні коридори до міста. І хоч окупантам не вдалося взяти місто, Чернігів пережив важкі тижні тактичного оточення та ізоляції.

Мешканці міста, які понад місяць жили в бомбосховищі однієї зі шкіл, щодня обводили дату в календарі на стіні, рахуючи дні до завершення війни. Пані Вікторія, учителька англійської мови, що працює в цій школі, теж жила в бомбосховищі. Вона взяла з собою пряжу і в’язала теплі шкарпетки, які віддавала військовим.

На початку квітня російські війська відходять від міста. Обстріли та бомбардування рідшають. Утім, Чернігівська область у небезпеці й досі. Росіяни регулярно завдають ударів по військових об’єктах. Найбільше страждає військове поселення Десна, де українські військові проходять навчання перед виїздом на фронт.